Braukšana lietū: Kas jāņem vērā, lai izvairītos no sānslīdes

Braukšana lietū: Kas jāņem vērā, lai izvairītos no sānslīdes

Lietains laiks būtiski maina braukšanas apstākļus – ceļi kļūst slideni, redzamība pasliktinās, un katra neapdomīga kustība pie stūres var beigties ar nepatīkamu sānslīdi vai pat avāriju. Slapjš ceļa segums samazina riepu saķeri ar ceļa virsmu un pagarina bremzēšanas ceļu. Kļūdas, kas sausā laikā šķistu nenozīmīgas, lietū var kļūt liktenīgas. 

Šajā rakstā aplūkosim, kādas ir biežākās kļūdas, ko autovadītāji pieļauj lietus laikā, un sniegsim praktiskus padomus, kā izvairīties no sānslīdes un saglabāt kontroli pār automašīnu, braucot lietū.

Kā lietus ietekmē auto vadāmību?

Lietus būtiski samazina ceļa seguma saķeri ar automašīnas riepām. Slapjš asfalts kļūst slidens, un jo vairāk ūdens uz ceļa – jo grūtāk riepām nodrošināt pietiekamu saķeri. Īpaši bīstamas ir peļķes un ceļa posmi ar uzkrājušos ūdeni, jo tajos var notikt akvaplanēšana.

Akvaplanēšana rodas, kad starp riepām un ceļu izveidojas ūdens slānis, kas traucē riepai “iegriezties”. Tā vietā automašīna sāk “slīdēt” pa ūdens virsmu, līdzīgi kā slēpes uz ledus. Vadāmība strauji samazinās, stūre kļūst "vieglāka", bremzēšana kļūst gandrīz neefektīva, un šoferis zaudē kontroli pār auto kustības virzienu. Tieši tāpēc ir svarīgi zināt, kā no šādiem apstākļiem izvairīties un kā rīkoties, ja tie tomēr rodas.

Galvenās kļūdas, kas izraisa sānslīdi lietainā laikā

Lietus laikā auto vadāmība ir ievērojami sliktāka, tāpēc pat nelielas kļūdas var izraisīt sānslīdi. Daudzi negadījumi notiek nevis tehnisku problēmu dēļ, bet gan šofera nepareizas rīcības rezultātā. Aplūkosim biežākās kļūdas, no kurām vajadzētu izvairīties, braucot lietus laikā.

Pārsniegts ātrums – risks palielinās strauji

Lietus laikā pat ierastais ātrums var būt par lielu. Riepu saķere samazinās, un katrs papildu km/h palielina risku zaudēt kontroli. Auto var sākt slīdēt, pirms vadītājs to apzinās. Šajā kontekstā vidējā ātruma fotoradari palīdz mazināt pārgalvību un mudina uzturēt drošu, vienmērīgu braukšanas tempu. Svarīgi atcerēties, ja atļauts braukt ar ātrumu 50 km/h, tad šādā ātrumā arī jābrauc. Atļautā braukšanas ātruma pārsniegšana grūtas redzamības apstākļos nav pieļaujama. 

Nepareiza distance – nav laika reaģēt

Lietavu laikā bremzēšanas ceļš kļūst krietni garāks. Ja distance līdz priekšā braucošajam ir pārāk maza, negaidītas bremzēšanas gadījumā nav iespējams laicīgi apstāties. Rezultātā seko sadursme vai nepieciešamība strauji manevrēt, kas bieži beidzas ar sānslīdi. Autovadītāji nereti piemirst par to, cik būtiski ir pielāgot braukšanas distanci un ātrumu ceļa apstākļiem.

Straujas kustības un braukšana lietū – risks, ko nedrīkst ignorēt

Asa stūres pagriešana, pēkšņa bremzēšana vai strauja ātruma maiņa lietū var viegli izraisīt auto sānslīdi. Riepas zaudē saķeri, un spēkrats vairs neklausa vadītājam. Uz slapja ceļa viss jādara mierīgi – tā ir vienīgā drošā pieeja, lai saglabātu kontroli pār transportlīdzekli.

Kā rīkoties, lai braukšana lietainā laikā būtu drošāka?

Droša braukšana lietainos laika apstākļos sākas vēl pirms brauciena uzsākšanas. Lūk, trīs būtiski aspekti, par kuriem nevajadzētu aizmirst.

  1. Pārliecinies par riepu stāvokli - riepu protektora dziļumam jābūt vismaz 1.6 mm vasarā un 4 mm ziemā, lai nodrošinātu efektīvu ūdens novadi un labu saķeri. Nolietots protektors būtiski palielina akvaplanēšanas risku. Tāpat, svarīgs ir pareizs riepu spiediens – pārāk zems vai augsts spiediens samazina stabilitāti un ietekmē bremzēšanas efektivitāti.
  2. Regulāri pārbaudi bremžu darbību - bremzes ir kritiski svarīgas, īpaši uz slapja ceļa, kur bremzēšanas ceļš ir garāks. Bremžu sistēmas pārbaude un apkope nodrošina, ka ārkārtas situācijā auto apstāsies pēc iespējas ātrāk.
  3. Lieto piemērotas gaismas - lietus laikā redzamība ievērojami pasliktinās, tāpēc jālieto dienas gaitas vai tuvās gaismas, lai citi vadītāji jūs laikus pamanītu. Spēcīga lietus laikā var būt noderīgi ieslēgt arī miglas lukturus.

Ko darīt, ja auto lietus laikā tomēr nonāk sānslīdē?

Ja tomēr notikusi sānslīde, galvenais ir saglabāt mieru un neķerties pie straujas bremzēšanas. Šāda reakcija ir instinktīva, taču slapjos apstākļos tā var tikai pasliktināt situāciju. Pēkšņa bremzēšana var izraisīt pilnīgu auto kontroles zudumu, tāpēc bremzē vienmērīgi. Ja Tavs auto ir aprīkots ar ABS, sistēma automātiski regulēs bremzēšanu, ļaujot saglabāt vadāmību.

Svarīgi ir skatīties tajā virzienā, kurā vēlies braukt, nevis uz šķērsli vai ceļa malu. Skatiens virzienā, kur vēlies nonākt, palīdz intuitīvi pareizi darbināt stūri un atgūt kontroli pār automašīnu.

Kad auto sāk slīdēt, stūri nepieciešams pavērst izslīdēšanas virzienā. Ja, piemēram, auto aizmugure slīd pa labi, stūre jāpagriež arī pa labi. Braucot ar priekšpiedziņas auto, šādā situācijā parasti palīdz viegla gāzes pedāļa piespiešana – priekšējie riteņi ievelk auto pareizajā virzienā un ar to arī pilnīgi pietiek. Aizmugures piedziņas automašīnām šādā brīdī ieteicams atlaist gāzes pedāli un ļaut mašīnai pašai iztaisnoties, turpinot skatīties un stūrēt vēlamajā braukšanas virzienā. Ar pilnpiedziņas automašīnām visdrošāk ir rīkoties līdzīgi kā ar priekšpiedziņas transportlīdzekļiem, tas nozīmē, ka viegli jāturpina kustība un jākontrolē virziens ar stūri.

Būtiski ir rīkoties mierīgi, izvairoties no jebkādām asām kustībām. Mierīga, apdomīga reakcija ļaus atgūt kontroli un izvairīties no negadījuma.

Ja notiek ceļu satiksmes negadījums

Ceļu satiksmes negadījums var notikt jebkurā brīdī, sevišķi apgrūtinātos braukšanas apstākļos. Arī tad, ja negadījums šķiet nenozīmīgs, to ir svarīgi fiksēt korekti. Ja nav cietušo un transportlīdzekļi var turpināt kustību, vadītāji var aizpildīt saskaņoto paziņojumu. Tas ir oficiāls dokuments, kas ļauj apdrošināšanas sabiedrībām izvērtēt situāciju un pieņemt lēmumu par zaudējumu atlīdzināšanu.

Nelaimes gadījumu kontekstā, svarīgi saprast atšķirību starp apdrošināšanas veidiem. 

  • OCTA polise jeb obligātā civiltiesiskā apdrošināšana sedz tikai zaudējumus, kas nodarīti trešajām personām. Piemēram, ja esi uztriecies citam transportlīdzeklim. 
  • Savukārt KASKO apdrošināšana atlīdzina arī Tavai automašīnai nodarītos bojājumus. Tas ir īpaši būtiski lietus laikā, kad sānslīdes rezultātā iespējama nobraukt no brauktuves, grāvī vai sadurties ar šķērsli. Tādēļ, ieteicams jau laikus pārliecināties, ka Tavs apdrošināšanas segums atbilst reālajiem riskiem uz ceļa.

Nobeigumā, jāatgādina, ka pats galvenais drošas braukšanas priekšnosacījums lietainā laikā ir gatavība un uzmanība. Neviens nevar pilnībā paredzēt laika apstākļus vai citu vadītāju rīcību, taču auto, kas ir labā tehniskajā kārtībā, mierīga braukšana un izpratne par riskiem būtiski samazina iespēju iekļūt negadījumā. Īpaši lietus laikā svarīgi ir nepārvērtēt savas spējas un pielāgoties ceļa apstākļiem. 

Ne mazāk svarīga ir arī atbilstoša apdrošināšana – OCTA ir obligāta un sedz zaudējumus citiem, bet KASKO sniedz papildus aizsardzību arī pašam, tostarp situācijās, kad bojājumi radušies sānslīdes vai citu laikapstākļu dēļ. Brauc prātīgi, pārdomāti un atbildīgi – īpaši tad, kad ceļš ir slapjš.