Pagājušajā gadā 2,1 milj. Latvijas iedzīvotāju devās vienas dienas vai vairāku dienu ceļojumos uz ārvalstīm (Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem). Pie tam, 6% no visiem vairākdienu braucieniem bijuši tieši uz Poliju. Attiecībā uz izmantoto transporta veidu, privātais transportlīdzeklis tika izmantots 35,8% braucienu. Tas nenoliedzami norāda uz auto ceļojumu popularitāti.
Ja arī Tu esi nolēmis doties vairākdienu ceļojumā ar auto, iesakām par galamērķi izvēlēties tieši Poliju, kas sevī apvieno kultūras bagātību un dabas skaistumu.
Šajā rakstā atradīsi informāciju par to, kā sagatavoties ceļojumam ar auto, maksas ceļiem Polijā, ar kādām degvielas izmaksām jārēķinās un citus svarīgus brauciena aspektus.
Sagatavošanās ceļojumam
Sagatavošanās ceļojumam uz Poliju ar auto prasa rūpīgu plānošanu, lai nodrošinātu gan brauciena drošību, gan komfortu. Daži no svarīgākajiem sagatavošanās aspektiem ir saistīti ar auto sagatavošanu garajam pārbraucienam, nepieciešamo dokumentu sagatavošanu, kā arī pareizā ceļojuma laika izvēli. Apskatīsim katru no šiem faktoriem nedaudz sīkāk!
Auto sagatavošana
Pirmais solis ceļojuma plānošanā ir auto sagatavošana. Pārbaudi, vai Tavs transportlīdzeklis ir aprīkots ar atbilstošām riepām. Šeit jāņem vērā, kādā sezonā dosies ceļojumā. Piemēram, ziemas sezonā ir vēlams atteikties no radžotām riepām, jo Polijā tās ir aizliegtas. Tāpat pirms brauciena un ceļojuma laikā ir svarīgi pārbaudīt gaisa spiedienu riepās.
Pārbaudi arī to, vai bagāžniekā ir visi nepieciešamie instrumenti, piemēram, domkrats, rezerves riepa un pirmās palīdzības aptieciņa, lai būtu gatavs jebkurai situācijai.
Nepieciešamie dokumenti
Nepieciešamo dokumentu sagatavošana ir būtisks elements ceļojot ar auto, lai izvairītos no sarežģījumiem ceļā. Pārliecinies, ka Tev ir derīga autovadītāja apliecība un ceļojuma apdrošināšana. Ļoti noderīga būs Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK), kas apliecina Tavas tiesības saņemt neatliekamo medicīnisko aprūpi jebkurā ES valstī, tostarp Polijā. Tāpat neaizmirsti līdzi ņemt personu apliecinošu dokumentu (pasi vai ID karti), kas būs nepieciešams, ceļojot pāri robežai.
Kad vislabāk doties uz Poliju?
Ceļojuma laika izvēle ir atkarīga no taviem mērķiem un vēlmēm. Pavasaris Polijā ir silts un sauss, padarot to par lielisku laiku, lai apmeklētu vēsturiskās pilsētas, piemēram, Krakovu, Vroclavu un Varšavu.
Vasaras mēneši ir piemēroti piejūras atpūtai Gdaņskā vai Gdiņā, kur jūras vējš palīdzēs atvēsināties karstajās dienās.
Savukārt, ja esi ziemas sporta cienītājs, Polijas kalni piedāvā lieliskus slēpošanas kūrortus, kas ziemā kļūst par galveno atpūtas galamērķi.
Maksas ceļi Polijā
Ceļojot ar auto pa Poliju, jārēķinās, ka valsts autoceļos ir vairāki maksas ceļu posmi. Daži no tiem ir:
- Węzeł Sulno - Węzeł Porąbka
- Węzeł Lublin Felin 15B - Węzeł Lublin Felin 15A
- Myślenice (połączenie z drogą krajową nr 7) - Węzeł Stróża
- Punkt Dodatkowy (przejazd pod drogą powiatową nr 2272D) - Węzeł LSSE Obszar Krzywa
- Jarosław, ul. Kruhel Pełkiński (skrzyżowanie z drogą krajową nr 94) - Jarosław, ul. Sanowa (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 865)
- Węzeł Głuchów - Węzeł Grójec Mszczonowska
- Granica m. Szczecin - Węzeł Kobylanka
- Węzeł Konin Wschód - Węzeł Koło
Kas attiecas uz maksājumiem, nodeva tiek noteikta, ņemot vērā ceļa klasi, transportlīdzekļa maksimālo pieļaujamo masu un izplūdes gāzu emisijas atbilstību EURO standartiem. Piemēram, nodevas likmes par 1 km nobraukšanu valsts autoceļos atbilstoši EURO standartiem ir šādas:
- EURO 2: 0,55 PLN
- EUR 3: 0,48 PLN
- EURO 4: 0,39 PLN
- EUR 5: 0,28 PLN
Visu aktuālo informāciju par ceļu nodevām un maksājumu sistēmām var atrast mājaslapā etoll.gov.pl.
Kādas ir degvielas cenas Polijā?
Ceļojot ar auto, noteikti ne reizi vien nāksies uzpildīt degvielu. Polijā vairums degvielas uzpildes staciju ir gar galvenajiem valsts autoceļiem un strādā visu diennakti. Pēc internetā pieejamajiem datiem (2024.gada rudenī), cenas par degvielu Polijā ir sekojošas:
- Euro 95: 1.458
- Dīzelis: 1.458
- LPG: 0.655
Kādi ir braukšanas ierobežojumi Polijā?
Ceļu satiksmes noteikumi un drošība būtiski neatšķiras no Latvijas. Būtiskākie drošas braukšanas aspekti ir sekojoši:
- Pārvietojoties ar auto, drošības jostas un bērnu sēdeklīši ir jālieto obligāti.
- Vieglajiem automobiļiem noteikti sekojoši ātruma ierobežojumi: pilsētās 50 km/h, dzīvojamā zonā 20 km/h, ārpus apdzīvotām vietām 90 km/h, automaģistrāles 140 km/h, divu brauktuvju ātrgaitas ceļi 120 km/h, ātrgaitas šosejas ar vienu joslu katrā virzienā 100 km/h.
- Pieļaujamais promiļu daudzums transportlīdzekļu vadītājiem ar vidēju vai lielu stāžu ir <0,2 mg/ml.
- Aizliegts braukt pa ceļa nomali ar cieto segumu, uz tās apstāties vai novietot automašīnu, izņemot, ja notikusi tehniska kļūme.
- Transportlīdzekļa vadītājs drīkst runāt pa mobilo tālruni, izmantojot brīvroku sistēmu.
- Transportlīdzeklim obligāti ir jābūt ieslēgtiem dienas gaitas lukturiem (tai skaitā, tuvās gaismas lukturiem diennakts tumšajā laikā).
- Automašīnai jābūt aprīkotai ar ugunsdzēšamo aparātu un avārijas zīmi.
Vēsturiskās vietas un pilsētas
Viens no iemesliem, kāpēc ceļot uz Poliju, ir tās bagātā vēsture un daudzveidīgā arhitektūra. Daudzas Polijas pilsētas ir pilnas ar vēsturiskām vietām, kas atspoguļo valsts kultūras un vēstures mantojumu. Apskatīsim dažas apskates vietas, kurām ērti piekļut ar auto.
Varšava: senās un modernas arhitektūras apvienojums
Polijas galvaspilsēta Varšava ir vieta, kur vēsturiskais saplūst ar moderno. Pilsēta piedzīvojusi plašu iznīcināšanu Otrā pasaules kara laikā, taču tā ir rūpīgi atjaunota un saglabājusi daudzus vēsturiskus elementus.
Ko apmeklēt Varšavā:
- Varšavas vecpilsēta – UNESCO Pasaules mantojuma vieta, kas piedāvā unikālu ieskatu pilsētas arhitektūrā. Vecpilsēta atjaunota 1962.gadā.
- Varšavas vēstures muzejs – 1936.gadā dibināts muzejs, kas veltīts pilsētas vēsturei, mākslai un kultūrai. Muzejā pieejami vairāk nekā 7352 dažādi artefakti.
- Varšavas Karaliskais ceļš – slavens maršruts, kas sākas pie Karaliskās pils un ved līdz Wilanów pilij. Ceļā var redzēt tādus nozīmīgus objektus kā Sv. Annas baznīca, Adam Mickiewicz piemineklis un Karmelītu baznīca.
- Kopernika zinātnes centrs – viens no modernākajiem zinātnes muzejiem Eiropā, kas piedāvā interaktīvas izstādes par dažādām zinātnes tēmām.
Krakova: vēsturiskie rajoni un UNESCO pasaules mantojuma vietas
Krakova ir viena no senākajām un skaistākajām Polijas pilsētām. Tā ir slavena ar savu viduslaiku vecpilsētu un bagāto kultūru. Krakovas vēsturiskais centrs ir UNESCO Pasaules mantojuma vieta, kas piesaista tūkstošiem tūristu katru gadu.
Ko apmeklēt Krakovā:
- Pastaiga pa Krakovas vecpilsētu – baudi viduslaiku atmosfēru, iepazīstot pilsētas laukumu, baznīcas un šaurās vecpilsētas ieliņas.
- Krakovas pils – renesanses stila pils, kas celta 11.gadsimta vidū. 14.gadsimtā to ievērojami paplašināja, uzceļot gotisku rezidenci, kas sastāvēja no vairākām ēkām.
- Ebreju mantojuma iepazīšana – apmeklē Kazimierz rajonu, kas piedāvā ieskatu Krakovas ebreju vēsturē. Vari izmantot privātās ekskursijas un tūres.
- Muzeju apmeklēšana – pilsētā ir daudz muzeju, tai skaita, Czartoryski Museum, Krakovas Nacionālais muzejs, vēstures muzejs u.c.
- Krakovas sāls raktuves – pasaulslavenās Veličkas sāls raktuves ir iespaidīga pazemes struktūra ar elpu aizraujošiem sāls veidojumiem.
Gdaņska: Baltijas jūras piekraste un ostas pilsētas atmosfēra
Gdaņska ir viena no Polijas skaistākajām piekrastes pilsētām, kas atrodas valsts ziemeļos, pie Baltijas jūras. Šī ostas pilsēta izceļas ar savu arhitektūru un vēsturisko mantojumu, kas gadsimtiem ilgi ir saistīta ar jūras tirdzniecību.
Ko apmeklēt Gdaņskā:
- Karaliskā iela “Ulica Długa” – galvenā pilsētas iela ar greznām ēkām un vēsturisku atmosfēru.
- Rātsnams ar torni – pilsētas simbols ar augstu torni, kas ir augstākais Gdaņskā un piedāvā skatu uz pilsētu.
- Karaļa Artūra galms un Neptūna strūklaka.
- Amatnieku ieliņa “Ulica Mariacka” – viena no šarmantākajām pilsētas ielām, kas slavena ar saviem mākslas un amatniecības veikaliņiem.
- Upes krastmala “Dlugie Pobrzeze” – iecienīta pastaigu vieta ar skatu uz ostu un slaveno Gdaņskas pacēlāju.
Katras šīs pilsētas apmeklējums sniedz iespēju iepazīt Polijas vēsturi, arhitektūru un kultūru dažādās tās izpausmēs.
Dabas objektu apmeklējums
Polijas daba piedāvā daudzveidīgas iespējas ceļotājiem, kas vēlas baudīt skaistus skatus un piedalīties aktīvās atpūtas aktivitātēs. Apskatīsim dažus no populārākajiem darbas objektiem Polijā!
Tatra kalni: pārgājieni un dabas skati
Tatri ir kalnu grēda Centrāleiropā, kas stiepjas uz Polijas un Slovākijas robežas. Šie kalni aizņem 785 km² platību un ir 57 km garumā, 19 km platumā. Tatru reģionā atrodas divi nacionālie parki – Tatru nacionālais parks Slovākijā un Tatru nacionālais parks Polijā, kas kopā veido UNESCO biosfēras rezervātu.
Tatru nacionālais parks Polijā tika dibināts 1954. gada 30. oktobrī un aptver 21 197 hektārus, padarot to par vienu no lielākajiem Polijas nacionālajiem parkiem. Kalni piedāvā vairākus pārgājienu maršrutu dažādās grūtības pakāpēs, ar apburošiem skatiem uz ielejām, kalnu ezeriem un iespaidīgām virsotnēm. Ieejas maksa parkā ir aptuveni 8 PLN parastajai biļetei, 4 PLN studentiem, pensionāriem un invalīdiem, bet bērniem līdz 7 gadu vecumam ieeja ir bez maksas.
Mazūrijas ezera reģions: ūdens aktivitātes un ainavas
Mazūrijas ezera reģions ir viens no skaistākajiem dabas reģioniem Polijā. Teritorijā atrodas 25 lielie ezeri, savienoti ar kanāliem un upēm, veidojot izcilus burāšanas maršrutus. Mazūrijā var izbaudīt ne tikai burāšanu, bet arī peldēšanos, makšķerēšanu un putnu vērošanu.
Bialowieza mežs: UNESCO pasaules mantojums un dzīvnieku vērošana
Bialowieza nacionālais parks ir ne tikai viens no vecākajiem nacionālajiem parkiem Eiropā, bet arī UNESCO Pasaules mantojuma vieta. Parks ir slavens ar tā simbolu – Eiropas bizonu, kas ir lielākais sauszemes zīdītājs Eiropā. Bialowieza mežs ir vienīgais dabas rezervāts, kur bizoni ir izdzīvojuši savvaļā. Šajā mežā dzīvo aptuveni 800 bizoni. Apmeklētāji var doties ekskursijās, lai vērotu šo unikālo sugu.
Ko apskatīt Polijā ar bērniem?
Polija piedāvā daudz interesantu un aizraujošu vietu, ko apmeklēt kopā ar bērniem. Šeit ir daži populāri galamērķi ģimenēm ar bērniem.
Terma Bania
Šis iekštelpu un āra baseinu komplekss piedāvā relaksējošu pieredzi visai ģimenei. Baseinos esošais ūdens ir bagāts ar minerāliem, piemēram, dzelzi, magniju, sulfīdiem, silīciju, kāliju un kalciju, padarot peldēšanu ne tikai jautru, bet arī veselīgu. Bērniem īpaši patiks ūdens atrakcijas un silti baseini, kamēr pieaugušie var baudīt spa un termālās vannas.
Apgrieztā māja
Oriģināls un fascinējošs Daniela Časpevska arhitektūras darbs, kas atrodas Šimbarkas ciematā. Māja ir uzcelta apgrieztā veidā – jumts atrodas zemē, bet pamati virsotnē, radot ilūziju par pasauli otrādi. Šī unikālā celtne bērniem sniedz jautru un neparastu pieredzi, jo mājas iekšpusē viss ir apgriezts kājām gaisā.
Ūdens atrakciju parks Fala Aquapark
Šis ūdens parks ir ideāli piemērots ģimenēm ar bērniem, piedāvājot ūdens izpriecas gan iekštelpās, gan ārā. Parkā ir pieejami vairāki baseini un slidkalniņi, kā arī īpaši atdalīta zona pašiem mazākajiem apmeklētājiem. 1 stundas apmeklējums pieaugušajiem maksā aptuveni 5 EUR, savukārt dienas biļete – 13 EUR.
Kultūras pieredze:
Kultūras mantojums ir saistīts ne tikai ar arhitektūru un mākslu, bet arī ar tradicionālo virtuvi un kultūras pasākumiem.
Polijas tradicionālā virtuve
Polijas virtuve ir bagāta un daudzveidīga, piedāvājot ēdienus, kas tiek gatavoti no vietējām sastāvdaļām un balstīti uz gadsimtiem senām tradīcijām. Lūk, daži no populārākajiem ēdieniem, ko noteikti vērts nobaudīt:
- Pierogi – tradicionālās poļu klimpas, kas pieejamas ar dažādiem pildījumiem, piemēram, kartupeļiem, gaļu, sēnēm vai sieru. Populāras ir arī saldo pildījumu versijas ar augļiem vai ogām.
- Bigos – poļu kāpostu sautējums ar gaļu un dažādām garšvielām. To bieži dēvē par poļu nacionālo ēdienu un tas ir neatņemama svētku maltīšu sastāvdaļa.
- Sernik – tradicionāla poļu biezpiena kūka, kas ir populārs deserts gan ikdienā, gan svētku reizēs.
Polijas festivāli un kultūras pasākumi
Polija ir bagāta ar festivāliem un kultūras pasākumiem, kas notiek visa gada garumā un piedāvā dažādas iespējas gan mūzikas, gan kultūras cienītājiem. Šeit ir daži ievērojami pasākumi, kurus vērts apmeklēt.
Orange Warsaw Festival
Viens no lielākajiem ikgadējiem mūzikas festivāliem Polijā, kas piesaista pasaulslavenus māksliniekus un grupas. Festivāls pirmo reizi notika 2008. gadā, un kopš 2010. gada tas tiek pārraidīts televīzijā kanālā TVN, tādējādi sasniedzot plašāku auditoriju. No 2013. gada festivāls notiek Nacionālajā stadionā Varšavā.
Open'er festivāls
Viens no populārākajiem mūzikas festivāliem Polijā, kas notiek Gdiņā, pie valsts ziemeļu krasta. Open'er festivāls, kas sākās 2002. gadā kā Brīvdabas festivāls Varšavā, ir izaudzis par vienu no lielākajiem mūzikas notikumiem ne tikai Polijā, bet arī Eiropā. Festivāls piedāvā dažādu žanru mūziku un pievilina tūkstošiem mūzikas cienītāju no visas pasaules.
Lieldienu svinības
Kā vieni no svarīgākajiem kristiešu svētkiem, Lieldienas Polijā tiek svinētas ar dažādiem rituāliem, kas simbolizē Jēzus Kristus augšāmcelšanos. Līdzās reliģiskajām ceremonijām Polijā ir izplatītas dažādas tautas tradīcijas, piemēram, olu krāsošana.
Juwenalia
Katru gadu maijā studenti visā Polijā svin Juwenalia, īpašu svētku nedēļu, kas tiek veltīta augstākās izglītības iestāžu studentiem pirms vasaras eksāmeniem. Šie svētki sevī iekļauj koncertus, ballītes un dažādus izklaidējošus pasākumus, piedāvājot atelpu no mācībām un iespēju kopā ar draugiem izbaudīt brīvlaiku.
Wianki
Pagānu izcelsmes svētki, kas godā vasaras saulgriežus. Šo svētku centrā ir vainagu pīšana no ziediem un zālēm, kas simbolizē dabas cikliskumu un auglību. Wianki tiek svinēti visā Polijā, un īpaši krāšņi šie svētki tiek atzīmēti Krakovā, kur tiek rīkotas kultūras izrādes, koncerti un gaismas šovi, apvienojot senās tradīcijas ar mūsdienu izklaidi.
Šie festivāli un pasākumi sniedz ceļotājiem unikālu iespēju iepazīt Polijas kultūras bagātības un piedzīvot tās sabiedrisko dzīvi.
Apkopojot svarīgāko — ceļojums uz Poliju ar auto ir ērts veids, kā iepazīt Polijas bagāto vēsturi, dabas skaistumu un unikālo kultūru. Sākot no iespaidīgajiem Tatru kalniem līdz vēsturiskajām pilsētām un ūdens atrakcijām visai ģimenei, Polija var piedāvāt kaut ko ikvienam ceļotajam. Tieši tagad ir īstais laiks sakravāt ceļasomas, sagatavot auto un doties neaizmirstamā piedzīvojumā! Ceļojums ar auto sniegs Tev brīvību, plānojot maršrutu pēc savām vēlmēm un atklājot Polijas skaistumu savā tempā.